FAQ

Czym jest granit?
Granit to często spotykana, lita, skała magmowo-głębinowa, średnio- lub grubokrystaliczną.
Granit przybiera różne barwy, takie jak: szara, białoróżowa, zielona, czerwona, czarna i inne. Ze względu na łatwość otrzymania dużych bloków, cięcia i polerowania oraz bogatą i piękną kolorystykę, używany jest w budownictwie jako kamień budowlany i dekoracyjny. Wypolerowany kamień pozostaje piękny nawet przy wieloletnim intensywnym użytkowaniu, co sprawia, ze granit jest idealnym materiałem na posadzki, blaty, kuchenne, meble ogrodowe i wiele innych.

Czym jest marmur?
Marmur to skała metamorficzna powstała z przeobrażenia wapieni, rzadziej dolomitów. Składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu.
Od starożytności stosowany jest jako cenny materiał budowlany, rzeźbiarski oraz architektoniczny.
Marmury wyróżniają się przepiękną gamą kolorów, od całkowicie białych poprzez zielone, niebieskie aż do bardzo ciemnych.
Ich wadą jest natomiast nieduża odporność na ścieranie.

Czy mogę zamontować swoje blaty samemu?
Tak, ale kamień jest ciężkim materiałem, dlatego najlepiej jest mieć wsparcie trzech lub czterech pomocników. W montażu blatu kamiennego bardzo ważne są dokładne pomiary. Należy uważać, żeby blaty nie pękły w czasie montażu.
Zapraszamy do zlecenia usługi pomiaru i montażu naszej firmie, aby uniknąć błędów pomiarowo-montażowych.

Z czego zamówić blat kuchenny?
Kamień do blatu kuchennego powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę, zaplamienia, zarysowania itd. Tymi cechami może pochwalić się granit, który uważany jest za najlepszy kamień do blatów. Często wybierany jest również konglomerat kwarcowy czy kwarco-granit zwany Silestone. Oba materiały mają podobne właściwości do granitu.
Całość można uatrakcyjnić wykończeniem powierzchni blatów m.in. szczotkowane, matowe, polerowane, antico.

Czy koniecznie trzeba impregnować blaty kuchenne?
Nieimpregnowane kamienie chłoną płyny i kolory w nich zawarte. Impregnacja nie tylko zabezpiecza powierzchnie, ale także zamyka pory w środku kamienia naturalnego, dzięki czemu uniemożliwia jakąkolwiek chłonność. Odpowiednia impregnacja wysokiej jakości impregnatem gwarantuje nam spokój użytkowania.

Czy schody wykonane z kamienia naturalnego są śliskie?
Schody zewnętrzne mogą być śliskie, dlatego wykonywane są one z kamieni o wykończeniu płomieniowanym. Dzięki temu powierzchnie schodów są chropowate. Można też zastosować paski antypoślizgowe w postaci naklejek albo w postaci wykonywania pasków poprzez nacięcie lub młotkowanie kamienia. Schody wewnętrzne nie wymagają zastosowań antypoślizgowych, ponieważ suchy kamień nie jest śliski.

Czy na schody zewnętrzne schody można stosować kamień?
Oczywiście, polecam schody kamienne z granitu. Jest to trwały materiał nie ulegający rozkładowi przy działaniu niesprzyjających warunków atmosferycznych. Antypoślizgowa powierzchnia: piaskowana, płomieniowana i groszkowana albo paski antypoślizgowe zabezpieczą użytkowników przed upadkami.

Czy mogę zastosować marmur lub granit do budowy blatu kuchennego?
Marmur jest podatny na zadrapania i działanie kwasów, dlatego bardziej nadaję się do łazienki. Sprawdza się w obudowach jacuzzi, a także kominków, jednak możliwe jest wykorzystanie go również w kuchni.
Granit to najlepszy materiał na blat kamienny. Nie ulega działaniu kwasów, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz wysokie temperatury.

Co z wycięciami na zlewy czy kuchenki?
Nowoczesna technologia obróbki kamienia pozwala nam wyciąć każdy zaprojektowany zlew lub element powierzchni. Zlewy podwieszane (umieszczane pod blatem w sposób maskujący brzegi zlewu) są w pełni wycięte a otwór jest dodatkowo polerowany. Następnie blat jest odwracany i montowany jest zlewozmywak na masie uszczelniającej aby zapobiec przeciekom wody. Dodatkowo wykonywane są wzmocnienia blatów w miejscach narażonych na pęknięcie aby zapobiec uszkodzeniom podczas transportu, instalacji i użytkowaniu blatów.

Czy mogę ciąć i kroić na moim granitowym blacie?
Tak, jednak należy kroić na blatach z granitu wyłącznie ostrzem noża, a nie jego końcem. Trzeba używać drewnianych narzędzi do siekania i tłuczenia. Czynności te najlepiej wykonywać w miejscach pełnych blatów, a nie wyciętych.

Czy można uszkodzić granitowy blat?
Nawet najtwardszy z kamieni może zostać uszkodzony przez bardzo mocne uderzenie metalowym narzędziem. W wyniku takiego działania granit może ukruszyć się ze względu na swoją krystaliczną strukturę.

Czy można położyć gorące garnki na blacie z kamienia?
Tak, kamień przyjmuje temperatury do 600 stopni Celsjusza. Wysoka temperatura garnków, patelni lub gorących substancji, w normalnych domowych warunkach, nie spowoduje w żadnym stopniu uszkodzenia blatu.

Na powierzchni kamienia są otworki, czy takie same będą na moim blacie?
Granit czy marmur, mając krystaliczną strukturę, zawsze ma maleńkie otworki – przestrzenie między kryształkami różnych minerałów lub żyłkami przy marmurze. Na dużym fragmencie są one niewidoczne – powierzchnia jest wypolerowana i przypomina lustro. Kamień może mieć również naturalne rysy, które nie wynikają z niedoskonałości struktury, ale z olbrzymich temperatur i ciśnienia które uformowały kamień wieki temu. Te cechy dodają uroku temu naturalnemu kamieniowi i nie ujmują mu trwałości czy funkcjonalności. W końcu wytwór natury nie może wyglądać jak produkt stworzony przez człowieka.

Czy blat może być półokrągły? Czy można wyciąć w nim otwór?
Nowoczesna technologia i umiejętności naszych pracowników pozwalają nam na podstawie rysunku zadowolić każdego klienta. Wykonujemy blaty okrągłe, po łukach oraz wycinamy otwory o różnej wielkości oraz kształcie.

Czy konglomerat nadaje się na blaty kuchenne?
Tak, ale tylko kwarcowy. Na blaty nie nadają się konglomeraty marmurowe, ponieważ w kuchni uległyby uszkodzeniu.

Co się stanie jeżeli upuszczę na blat kamienny szklankę lub talerz?
Z blatem zupełnie nic się nie stanie, jednak zbije się szklanka lub talerz. Blat kamienny jest twardy, dlatego aby go uszkodzić potrzebny jest naprawdę bardzo ciężki lub metalowy element.

Jestem na etapie projektowania kuchni i planuję instalacje blatu z granitu – czy potrzebne są specjalnie wzmocnione szafki?
Nie jest to obowiązkowe, ale wzmocnienia mebli w postaci pełnych korpusów jest wskazane.
Usztywnienie skrzyni mebli powodują stabilność blatów na meblach.

Czy można wykonać blat pogrubiony, np. 6 cm, bez widocznych łączeń?
Tak, jest taka możliwość. Polega na łączeniu dwóch elementów kamiennych pod kątem 45 stopni. Łączenie odbywa się za pomocą żywicy poliestrowej na krawędzi blatu, przez co jest niewidoczne. Należy pamiętać o tym, aby fronty mebli były obniżone o szerokość pogrubionego blatu.

Czy posadzkę można montować bez fug?
Tak, posadzkę kamienną można montować bez fug. Potrzebne są do tego płytki – bez fazy. Trzeba liczyć się z tym, że łączenie zawsze będzie widoczne (minimalnie, ale widoczne).

Jaka powinna być odległość między końcem blatu a początkiem otworu w blacie?
Minimalna odległość wynosi 5 cm jednak należy wówczas zastosować wzmocnienie blatu – tzw. zbrojenie. Zwiększa to koszty wykonania blatów, ale za to daje pewność trwałego użytkowania.